MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 200 CDI 6MT RWD (136 HP)
2007–2011
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |