MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 200 CGI 6MT RWD (184 HP)
2007–2011
181
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |