MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 230 V6 6MT RWD (204 HP)
2007–2011
201
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |