MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 250 CDI BlueEFICIENCY 4Matic 7AT AWD (204 HP)
2011–2013
201
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |