MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 320 V6 CDI 6MT RWD (224 HP)
2007–2011
221
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |