MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 350 V6 CGI 7AT RWD (292 HP)
2007–2011
288
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |