MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) C 180 Kompressor 6MT RWD (156HP)
2011–2013
154
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 229Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R 16 89 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |