MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) C 250 CDI 7AT RWD (204 HP)
2011–2013
201
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |