MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) C 300 CDI 7AT RWD (231 HP)
2011–2013
228
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |