MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) C 350 CDI 7AT RWD (265 HP)
2011–2013
261
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |