MERCEDES BENZ C 43 AMG (W202) 4.3 V8 5AT (306 HP)
1997–2000
302
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4266cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 || 245/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |