MERCEDES BENZ C 63 AMG T-Modell (S205) 4.0L V8 7AT RWD (476 HP)
2014–
469
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr 18 || 265/40 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |