MERCEDES BENZ C 63 AMG (W204) 6.2 V8 7AT (457 HP)
2007–2011
451
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 451bhp |
| Power | 336kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 19L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 || 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |