MERCEDES BENZ C 63 T-Modell (S204) 6.2L V8 7AT RWD (457 HP)
2007–2011
451
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 451bhp |
| Power | 336kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.1mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 21.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 255/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |