MERCEDES BENZ Cabriolet (W111/112) 250 SE 4MT RWD (150 HP)
1961–1971
148
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |