MERCEDES BENZ Cabriolet (W111/112) 300 SE 3.5L 4AT RWD (200 HP)
1961–1971
197
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Vr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |