MERCEDES BENZ Cabriolet (W111/112) 300 SE 4AT RWD (170 HP)
1961–1971
168
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |