MERCEDES BENZ CE (C124) 220 5MT RWD (150 HP)
1993–1995
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |