MERCEDES BENZ CE (C124) 320 5MT RWD (220 HP)
1993–1995
217
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |