MERCEDES BENZ CE Cabriolet (A124) 2.0L 5AT RWD (223 HP)
1992–1995
220
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164.1kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |