MERCEDES BENZ CE Cabriolet (A124) 3.0L 5MT RWD (220 H)
1992–1995
217
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |