MERCEDES BENZ CL 63 AMG (C216) 5.5L V8 7AT RWD (544 HP)
2012–2013
536
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 536bhp |
| Power | 400kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2954mm |
| Kerb Weight | 2135kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/40 Zr 19; Rear: 275/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Double Sliding Callipers With Compound Brake Discs |
| Rear Brakes | Sliding Frame-Type Callipers With Compound Brake Discs |