MERCEDES BENZ CL Coupe (C140) 500 5AT RWD (320 HP)
1996–1998
315
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
17.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.1mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5065mm |
| Width | 1913mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |