MERCEDES BENZ CLA 45 (C117) 2.0 4MATIC 7AT (360 HP)
2013–2016
355
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R 18 |
| Front Brakes | 350 X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 22 Mm Ventilated Discs |