MERCEDES BENZ CLA (C117) 180 6MT FWD (122 HP)
2016–2018
120
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |