MERCEDES BENZ CLA (C117) 200 7AT FWD (156 HP)
2016–2018
154
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.8kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |