MERCEDES BENZ CLA (C117) 200 CDI 4MATIC 7AT AWD (136 HP)
2013–2016
134
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |