MERCEDES BENZ CLA (C117) 250 Sport 4MATIC 7AT AWD (218 HP)
2016–2018
215
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |