MERCEDES BENZ CLA (C117) 250 Sport 6MT FWD (218 HP)
2016–2018
215
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |