MERCEDES BENZ CLK 55 AMG Cabrio (A208) 5.4 V8 5AT (347 HP)
1999–2003
342
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 342bhp |
| Power | 255kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 90 Z || 245/40 R17 91 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |