MERCEDES BENZ CLK 63 AMG Black Series (C209) 6.2 V8 7AT (507 HP)
2007–2009
500
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
15.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 372.9kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 300km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.4mpg |
| Combined | 15.3L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/30 R19 || 285/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |