MERCEDES BENZ CLK 63 AMG Cabrio (A209) 6.2 V8 7AT (481 HP)
2006–2009
475
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 475bhp |
| Power | 354kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 21.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 276L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R 18 || 255/35 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |