MERCEDES BENZ CLK (C208) 200 5AT RWD (136 HP)
1999–2002
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |