MERCEDES BENZ CLK (C208) 200 Kompressor 5AT RWD (163 HP)
1999–2002
161
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |