MERCEDES BENZ CLK (C208) 230 Kompressor 5MT RWD (193 HP)
1999–2002
190
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |