MERCEDES BENZ CLK (C209) 200 Kompressor 5AT RWD (163 HP)
2005–2009
164
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V || 225/50 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |