MERCEDES BENZ CLK (C209) 280 6MT RWD (231 HP)
2005–2009
228
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V || 225/50 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |