MERCEDES BENZ CLK (C209) 500 7AT RWD (388 HP)
2005–2009
383
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.4kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 1661mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W || 245/40 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |