MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A208) 200 5AT RWD (136 HP)
1998–1999
134
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |