MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A208) 200 5MT RWD (136 HP)
1998–1999
134
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |