MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A208) 230 Kompressor 5AT RWD (192 HP)
1998–1999
189
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |