MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A208) 230 Kompressor 5MT RWD (192 HP)
1998–1999
189
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |