MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A208) 320 V6 5AT RWD (218 HP)
1998–1999
215
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 308Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |