MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 200 Kompressor 5AT RWD (163 HP)
2005–2009
161
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 || 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |