MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 200 Kompressor 6MT RWD (163 HP)
2005–2009
161
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 || 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |