MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 280 6MT RWD (228 HP)
2005–2009
228
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 || 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |