MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 320 5AT RWD (218 HP)
2005–2009
215
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 || 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |