MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 320 CDI 6MT RWD (224 HP)
2005–2009
221
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 || 245/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |