MERCEDES BENZ CLK Cabrio (A209) 350 7AT RWD (272 HP)
2005–2009
268
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 || 245/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |