MERCEDES BENZ CLK DTM AMG Cabrio (A209) 5.4 V8 Kompressor 5AT (582 HP)
2006–2006
574
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 574bhp |
| Power | 428.1kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 300km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35Zr-19 || 285/30Zr-20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |